Бібліотекарі на карантині: новий виклик і унікальний досвід

  • Валентина Петрівна Здановська Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого
Ключові слова: бібліотека, дистанційне обслуговування, онлайн-обслуговування, COVID-19, бібліотека в умовах карантину, дистанційна робота

Анотація

У статті висвітлено результати онлайн-опитування «Бібліотекарі на карантині», проведеного у Facebook серед прихильників сторінки «Науково-методичний відділ НБУ імені Ярослава Мудрого». Опитування було проведено з метою з’ясування готовності бібліотекарів, представників різних видів вітчизняних бібліотек швидко адаптуватися до роботи у надзвичайній ситуації та налагодити якісне дистанційне забезпечення інформаційних, освітніх, культурних потреб користувачів. В опитуванні взяли участь бібліотечні фахівці, що представляють різні книгозбірні: від національних до сільських і шкільних, загалом 601 респондент. Серед респондентів, зокрема, було 18 представників бібліотек закладів вищої освіти (далі університетів): директори та їхні заступники, завідувачі відділів і бібліографи/бібліотекарі.
Серед питань, винесених на опитування, були такі: створення закритих груп у соцмережах для спілкування, онлайн-навчання, онлайн-нарад, вебінарів; оплата праці під час локдауну; різновиди робіт, які виконували бібліотекарі вдома, дистанційне обслуговування користувачів, робота бібліотек університетів у період карантину, нові звички користувачів бібліотек, читацькі вподобання користувачів у період карантину, функціонування бібліотек після виходу з карантину.
Результати онлайн-опитування засвідчили, що в умовах пандемії чимало бібліотек адекватно відреагували на зовнішні виклики і перебудували свою роботу, що сприятиме посиленню значимості бібліотек у сучасному українському суспільстві. Для ефективного функціонування бібліотек в умовах карантину і в майбутньому загалом необхідно подолати цифрову нерівність між бібліотеками, забезпечити їх комп’ютерною технікою, швидкісним інтернетом, сучасними гаджетами для розвитку каналів електронної комунікації з користувачами.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Валентина Петрівна Здановська, Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого

Головний бібліотекар Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого


Переглядів анотації: 70
Завантажень PDF: 43
Опубліковано
2022-01-13
Як цитувати
Здановська, В. (2022). Бібліотекарі на карантині: новий виклик і унікальний досвід. Інтегровані комунікації, (9), 67-72. https://doi.org/10.28925/2524-2644.2020.1.9
Розділ
Інформаційна, бібліотечна та архівна справа